Klatovští dorostenci bojovali ve finále ELD

Mladí šachisté z oddílu Sokol Klatovy ve dnech 25.-27.4. odehráli 4 finálová kola Extraligy dorostu v Třešti. Cílem družstva, které letos postoupilo do elitní A skupiny bojující o medaile, bylo pokusit se výrazněji vylepšit bodovou bilanci (na start finále se Klatovy postavily jen s jedním bodem), přičemž existovala ještě teoretická šance proklouznout až na třetí příčku. A boje to byly opravdu napínavé.

 

Během víkendu, tak jako v celém ročníku, se na 6 šachovnicích střídala sedmička Klatováků. Hned na úvod se konala repríza loňského zahajovacího duelu s Durasem BVK Brno. Po zajímavém průběhu v každé partii vyhrál hráč(ka) s bílými figurkami, takže celkem tedy 3:3. Jako obvykle večer následovala porada a příprava na sobotu pod premiérovou taktovkou  Filipa Šimůnka. Dopoledne se klatovští vcelku bez problémů vypořádali s oslabenou Orlovou a odpoledne čelili favoritu BŠŠ Frýdek-Místek - obhájci loňského prvenství, což byla velká výzva. Utkání bylo vyrovnané. Na páté šachovnici uspěl hráč BŠŠ, záhy však bylo zásluhou výhry Milana Fürbachera na šesté šachovnici srovnáno. Čas běžel, ale pozice na zbylých deskách zůstávaly nejasné. Michal Bodický se přetahoval na „jedničce“ se svým soupeřem o drobné výhody, aby nakonec spolu podepsali smír. Jitka Jánská dlouho hrála rovinu v dívčím souboji s Martinou Fuskovou, leč Jitčino přehlédnutí soupeřka potrestala a Klatovy vypadaly rázem na prohru . Na čtvrté šachovnici k naší potěše pro změnu chyboval soupeř Tomáše Hurdzana a hned bylo veseleji. Jonáš Eret musel pak ještě zabojovat, ale zápas nakonec dospěl do remízy 3:3, která byla vůbec první ztrátou BŠŠ. Klatovští sice přišli o teoretickou šanci na bronz, ale z utkání převládla spíše pozitivní nálada. Došlo i na fotbálek na pěkném travnatém plácku. V neděli ráno v posledním kole Klatovy smolně prohrály v dlouhém zápase se silnými Polabinami těsně 2,5:3,5. Pěkně vyhrál Matouš Eret, Michal Bodický na první šachovnici nestačil na obávaného slovenského mladíka Jerguše Pecháče, Michal Seják a Jonáš Eret remizovali, Tomáš ztrácel pěšce a bojoval o remízu, Jitka stála nepatrně lépe a remízu odmítla dle pokynu Filipa Šimůnka, Honza Macháň jí brzy potom odebral pěšce a sám vyhrál. Tomáš prakticky nemohl zápas zachránit, ale přece jen alespoň věžovku s pěšcem méně zremizoval. Měli jsme na více v tomto zápase, ale solidní konečné 7.místo a 5 bodů z finálového víkendu není špatný výsledek. Vědomí, že i ta nejlepší družstva jsou herně už jen o krůček vpřed, je povzbuzením do příštího ročníku.

Letos poprvé soutěž vyhrála, nutno dodat, že zaslouženě, Vlašim, těsně před Frýdkem-Místkem, pro třetí místo šli na pódium hráči Polabin. Prostředí SOŠ, SOU Třešť bylo pro šachisty velmi vhodné, ubytování slušné, jídlo velmi dobré, a tak snad jen byla škoda nepřítomnosti WIFI signálu mimo bezprostředního okolí hrací místnosti a vestibulu.

Tabulka finále A

Poř.

Družstvo

V

R

P

Body

Skóre

Partie

1.

TJ Spartak Vlašim

6

1

0

19

29.5

24

2.

BŠS Frýdek-Místek

5

2

0

17

26.0

19

3.

2222 ŠK Polabiny A

4

1

2

13

25.0

19

4.

Chess Most

2

2

3

8

17.0

12

5.

SK OAZA Praha

2

1

4

7

20.5

13

6.

ŠK Duras BVK Královo Pole

2

1

4

7

18.0

12

7.

TJ Sokol Klatovy

1

3

3

6

19.0

12

8.

SK Slavia Orlová A

0

1

6

1

13.0

9

Statistika a stručné hodnocení hráčů:

Michal Bodický 2,5/11 - vzal na sebe nevděčnou roli první šachovnice, bojoval se silnými protivníky, sám očekával od sebe asi více, nicméně umožnil dalším spolubojovníkům více bodovat na dalších deskách.

Jitka Jánská 7/11 – určitě ji mrzí jediné dvě prohry z posledních dvou kol, jinak vynikající sezóna

Jonáš Eret 6/10 – spolehlivé výkony v průběhu celého ročníku

Tomáš Hurdzan 7,5/10 – na úvod famózní 4 výhry v řadě, ale vysoký standard udržel i v dalším průběhu soutěže

Matouš Eret 5,5/9 – po slabším startu přišly velmi dobré výkony

Milan Fürbacher 3,5/7 – důležité body uhrál vesměs na šesté šachovnici, při občasném posunu výše se mu nedařilo

Michal Seják 5/8 – dobré výkony, na šesté šachovnici se musel vypořádat s „povinností“ vyhrávat.