Úvodní stránka

Klatovští šachoví junioři zazářili

Nguyen Dinh Phong vyhrál polofinále juniorů, Havlíková mistryní republiky mezi juniorkami

V historicky známém městě Přibyslav se uskutečnilo týdenní šachové polofinále juniorů a mistrovství republiky juniorek. Na místo odpočinku Jana Žižky z Trucnova přijelo celkem 92  šachistů, aby změřili své síly a 6 z nich vybojovalo postup do uzavřeného republikového finále, které se uskuteční v březnu.

Vypukla šachová válka a dostat se do čela turnaje nebylo vůbec jednoduché, protože zkušených a silných hráčů zde nebylo málo  Po velkém boji, který byl napínavý až do posledních kol se velkého úspěchu dobojoval mladý Nguyen Dinh Phong přezdívaný Tony, který dosáhl bez porážky  7,5 bodů  a tím suverénně celý turnaj (kategorii do 18 i do 20 let) vyhrál s náskokem celého jednoho bodu i přesto, že soutěž hrál poprvé a byl v ní nejmladší. Pro Tonyho, který v posledních 3 letech vybojoval  s družstvem Sokola Klatovy v Extralize dorostu kompletní sbírku medailí,  je to největší osobní úspěch v jeho dosavadní šachové kariéře.

Postupující páté místo obsadil Lukáš Vlasák se ziskem 6,5 bodů z 9, stříbro mu uteklo pouze o jediný bod pomocného hodnocení, až do poslední minuty se nevědělo, jestli bude 6,5 bodů na postup vůbec stačit, protože hráčů s 6,5 body bylo celkem šest, tudíž jednomu z nich se dostalo černého petra. Naštěstí Lukáš měl docela solidní pomocné hodnocení a nemusel se tolik strachovat o postup.

Dalšího skvělého výsledku dosáhla s 5,5 body z 9 Kristýna Havlíková, která sice celkově obsadila 18. místo, ale v kategorii dívek do 18 let získala zlato. Její konkurentka Karolína Olšarová skončila na pomocné hodnocení až na celkovém 21. místě. Zároveň byla Kristýna bronzová v  kategorii dívek do 20 let. Z ostatních klatovských šachistů stojí ještě za zmínku výkon Michala Škuta, kterému se povedly poslední dvě závěrečná kola a se ziskem 5,5 bodů obsadil slušné 20. místo, stejně jako Katka Palková, která po slabším rozjezdu vybojovala 5 bodů z 9 možných a obsadila solidní 38. místo.

Ziskem zlata v kategoriích H18, H20, D18 a bronzu v D20 a vybojovanými postupy na republikové finále se stal Šachklun Klatovy nejúspěšnějším oddílem tohoto mistrovství.