Úvodní stránka

Matoušův memoriál ovládli domácí

V neděli 27.prosince se hrál tradiční vánočně-novoroční bleskový turnaj v restauraci Bidlo. Vzhledem ke konkurenčnímu turnaji v Plzni měli pořadatelé o účast obavy, ale nakonec se sešlo solidních 52 hráčů.

Turnaj se jako obvykle hrál švýcarským systémem na 17 kol a od domácích hráčů se očekával solidní výsledek a několik umístění v první desítce, ale to, že turnaj naprosto ovládnou a na pomyslné stupně vítězů nikoho nepustí, nečekal asi nikdo.

Kuriózní turnaj odehrál Pavel Šott. Po velmi překvapivé pouze remíze v prvním kole asi zjistil, že jednou z hlavních cen je bedna plzeňského Prazdroje a začal kosit jednoho soupeře po druhém, v dalších devíti kolech pustil jen jednu remízu a k obědu šel s poměrně luxusním náskokem 1,5 bodu. Pak mu však zcela došel dech, náskok se postupně ztenčoval a nečekaná prohra v předposledním kole znamenala ztrátu vedení. A poté, co i v posledním kole pouze remizoval, musel se spokojit se třetím místem.

Měl však štěstí, první dva byli nezletilí a tudíž si pivo jako cenu vzít nemohli. Dá se říci, že zaslouženým vítězem se stal Tony Nguyen Dinh Phong, který tak završil svůj velmi úspěšný rok a pohyboval se po celou dobu turnaje v popředí. Zvítězil se ziskem 13,5 bodu, o polovinu méně dosáhl nenápadně se pořadím protahující Michal Škut, Šott zaostal o další polovinu.

Takže prvním „cizincem“ byl generální sekretář šachového svazu Petr Herejk s 12 body. S dalším půlbodovým odstupem následovali asi pokrevní bratři ze Šakala Kozolupy Radek Turner a Jaroslav Česal, kteří jako jediní dva zástupci tohoto oddílu nejen získali stejný počet bodů, ale měli stejné i pomocné hodnocení a museli se o páté a šesté místo podělit. Stejný bodový zisk měla i nejlepší žena turnaje domácí Kateřina Palková, kterou možná bude těšit, že v pořadí pouze o jedno místo, ale bodově v takových turnajích nebývalým odstupem, předběhla svého otce Miroslava.

Z ostatních domácích hráčů může být spokojen Miroslav Kubát, kterému chyběla polovina bodu k proniknutí do elitní desítky, jinak pouze Martin Schánilec přesně potvrdil své papírové nasazení, ostatní skončili pod číslem nasazení.