Úvodní stránka

Šach. turnaj 2010

Šachový turnaj v Klatovech.

V Klatovech se ve dnech 3.7. – 11.7.2010 konal již osmnáctý ročník šachového turnaje „O pohár města Klatov Unileasing Open za účasti 192 hráčů šachu z několika zemí. Německa, Ruska , Slovenska a Irska. Tento turnaj se hraje ve dvou skupinách. „A“ turnaj se letos hrál jako Rodenstock Open za účasti 83 hráčů. V letošním roce se poprve konal tento turnaj v nových prostorách. Přestěhoval se z tradiční sokolovny do prostor Kulturního domu města Klatov. Kvalitu turnaje přibližuje účast tří IM a 2 FM a dvou hráčů s ELEM přes 2300.

Po devět dní se v Kulturním domě Klatov bojovalo o vítězství v tomto turnaji. I tady docházelo k mnoho překvapivým výsledkům. Největším překvapením byly však výkony Irského reprezentanta Rory Quinna, který byl 43. nasazeným hráčem. Ale již v prvním kole dokázal zvítězit nad IM Ivanem Hausnerem a ve skvělých výsledcích pokračoval celý turnaj aby se nakonec umístil na skvělém šestém místě se šesti body. Vítězství a pohár si nakonec odnesl IM Petr Neuman ze ŠK Zikuda Turnov před IM Ivanem Hausnerem z ŠK Mahrla Praha, oba se ziskem 7 bodů. O půl bodu méně získal Jan Turner ze Šakalu Kozolupy a FM David Kubečka. 6 bodů nakonec získali hráči v tomto pořadí: Václav Svoboda z OAZA Praha, Rory Quinn z Ennis chess club Irsko, Josef Erneker z Bohemians Praha, Pavel Kopta ze Sokolu Praha-Kobylisy, Dalibor Mlénský z ŠK Hustopeče a Rudolf Hlaváč z Baníku HEXION Sokolov. Z klatovských hráčů si nejlépe vedla Kateřina Palková na dvacátém místě hned za IM Ivanem Loktievem z Lokomotivy Moskva. Prvních 6 šachovnic se přenášelo ON-LINE přes webové stránky domácího oddílu Sokola Klatovy.

„B“ turnaj Betonové stavby Open se hrál za účasti 109 hráčů všech věkových skupin a tak jsme zde mohli vidět, že šachy se mohou hrát v každém věku. Nejmladším hráčem zde byl sedmiletý Ondřej Švanda ze Štefanydes Polička a naopak nejstarším účastníkem 84letý Josef Pechát z Plzně. V tomto turnaji se setkává mládí se zkušenými hráči a získávají tak bohaté zkušenosti, které jistě zužitkují v jiných soutěžích. V tomto turnaji bojoval jen jeden cizinec z Německa Liebl Korbinian ale určitě se v početném poli neztratil, aby nakonec vybojoval 10 místo se šesti body. V tomto turnaji nakonec triumfoval devatenáctiletý hráč Vojtěch Rut ze Sokola Vyšehrad se sedmi body následován Michalem Holešem z ŠK Global Sokolov, Janem Kastnerem z JOLY Lysá nad Labem, Josefem Váchalem ze Sokola Postřekov a Kryštofem Šneibergem ze Sokola Vyšehrad, všichni 7 bodů. Následovali dva hráči se 6,5 body a to Jaroslav Folta z Globalu Sokolov a Jiří Hájek z Přeštic. Tady se nejlépe prosazují talenti této hry. Jedním z nich je jistě jedenáctiletá Jitka Jánská ze Sokola Klatovy, která vybojovala v tomto početném poli 27 místo a byla druhou nejúspěšnějším hráčem domácích Klatov.

Další turnaj, který se zde uskutečnil byl Přebor obce Sokolské ASUS Open. Zde bylo toto pořadí. Muži: David Kubečka ze Sokola Praha-Vršovice, Ivan Chalupa ze Sokola Vyšehrad, Lukáš Vlasák ze Sokola Klatovy. V soutěži žen j toto pořadí: Kateřina Palková před Jitkou Jánskou a Martinou Kocandovou, všechny ze Sokola Klatovy. Vítězem župy Šumavské se stal Lukáš Vlasák a mezi ženami Kateřina Palková.

Pořadatelé organizují několik doprovodných turnajů. Nejoblíbenějším je tradiční fotbalový turnaj Maják Open. Letos se jej zúčastnilo 8 družstev mezi nimiž se neztratilo ani družstvo Amazonek složený výhradně z děvčat. Další  turnaj v bleskové hře Dudák Open byl obsazen 73 hráči, kde s převahou zvítězil  IM Petr Neuman s 12,5 body, před Janem Sodomou a Janem Turnerem oba 10 bodů. Hráli se i turnaje v Rapidšachu a to pro seniory Weber Terranova Open za účasti jen 7 hráčů  a Rapid šach pro juniory Dobler Open za účasti 20 hráčů.  Pořadatelé mohou již teď zvát zájemce o tuto hru na již devatenáctý ročník, který se bude konat 2.7. – 11.7.2011 .