Úvodní stránka

Tomáš Hurdzan mistrem republiky

Životního úspěchu dosáhl desetiletý klatovský šachista Tomáš Hurdzan, který na víkendovém Mistrovství České republiky v rapid šachu mládeže ve Vyškově vybojoval zlatou medaili v kategorii chlapců do 10 let. Tomáš v devítikolovém turnaji 7 x zvítězil , 1x remizoval a pouze 1x se musel před svým soupeřem sklonit. Ziskem 7,5 bodu z 9 partií vybojoval po zásluze zlatou medaili s půlbodovým náskokem před největším favoritem Matějem Půlpánem z Polabin a libereckým Markem Sýkorou. Tomáš zahájil turnaj 2 výhrami, po nepříjemné a nečekané prohře ve 3. kole však dokázal zabojovat a v dalších třech partiích povolil soupeřům pouze jednu remízu a probojoval se znovu na dohled medailových pozic. Naprosto skvěle si pak počínal v posledních 3 kolech, kde postupně přehrál 3 papírově nejsilnější možné soupeře a naprosto zaslouženě tak dokráčel k  titulu mistra republiky, který je v jeho kariéře již druhým titulem, neboť v červnu slavil zlatou medaili na domácím Mistrovství České republiky družstev mladších žáků.

Neztratili se ani další klatovští šachisté : výborné 5. místo vybojovala Jitka Jánská v kategorii H12, která se nepřihlásila do kategorie dívek, kde by byla jasnou favoritkou, místo toho volila kategorii chlapců, aby zde v rámci přípravy na blížící se Mistrovství Evropy mohla sehrát mnoho těžkých partií. Jitka, která je ve své kategorii českou jedničkou však dokázala sehrát s chlapeckou špičkou vyrovnané zápasy a 5. místo lze hodnotit určitě jako úspěch.

Slušný výkon podaly v kategorii dívek do 10 let Maryam Amina Koucha (5,5 bodu) a Eva Petrová (5 bodů), které obsadily 9. resp. 11. místo. Přestože se jedná o solidní umístění, především „Mařenka“ pak jistě bude chtít na příštích turnajích potvrdit, že patří ve své kategorii k absolutní republikové špičce.  Ve stejné kategorii obsadila 23. místo Silvie Matičková, která však tuto kategorii může vzhledem ke svému věku hrát i další rok.  Po zisku  4 bodů je spokojenost i s výkonem Radka Kalisty v kategorii chlapců do 14 let, který nechal za sebou řadu mnohem zkušenějších šachistů.