Úvodní stránka

Jitka Jánská je mistryní republiky

Skvělý výkon předvedla 13-ti letá klatovská šachistka Jitka Jánská, která na mistrovství České republiky v Koutech nad Desnou nedala svým soupeřkám nejmenší šanci a ziskem 8 bodů z 9 partií tak získala zasloužený republikový titul v kategorii dívek do 14-ti let. Jitka absolvovala celý turnaj bez jediné prohry, ve většině partií dokázala uplatnit lepší techniku hry a větší zkušenosti. Často se sice dostávala do časových tísní, ale paradoxně v těchto situacích se lépe orientovala a tvrdě trestala chyby soupeřek. Jitka, která v této kategorii bude moci soutěžit i příští rok, dokázala, že je v současnosti nejlepší naší hráčkou a může se tak těšit na podzimní Mistrovství světa ve Slovinsku kam se tímto vítězstvím probojovala.

Výborně si také počínal v kategorii do 12 let chlapců Tomáš Hurdzan, který ziskem 5 bodů z 9 partií obsadil skvělé 8. místo a vybojoval účast na srpnovém Mistrovství Evropy v Praze. Tomáš předváděl po celou dobu turnaje velmi dobré výkony, celou dobu se držel v dohledu nejvyšších příček, škoda jen, že se mu nepodařilo ve 2 partiích nepodařilo dotáhnout dobře rozehranou partii k zisku celého bodu. Tomáš bude moci mezi chlapci do 12 let hrát i příští rok, takže se dá očekávat jeho útok na některou z medailí.

Částečně spokojená může být se svým 13. místem Maryam Amina Koucha, které mezi dvanáctiletými děvčaty střídala vynikající a slabší okamžiky. Mařenku, které je dalším velkým talentem klatovského šachu a dlouhodobě patří mezi širší republikovou špičku, může především mrzet partie ze 7. kolo, kdy svoji soupeřku zcela přehrála, ale chyba v závěrečné fázi partie jí stála nejen bod, ale i umístění v první desítce, možná i pětce. I Mařenka bude mít možnost své umístění
vylepšit příští rok, kdy bude hrát ve stejné kategorii a bude zde patřit mezi největší kandidátky na medaile.

Posledním zástupce v mistrovských turnajích byl v kategorii H14 Milan Fürbacher, který srdnatě bojoval s mnohem silnějšími soupeři a přestože kladl velmi často silný odpor, většinou se projevila větší zkušenost jeho protivníků. Přestože Milan nepatřil mezi nejlepší, už postup do republikového finále z podzimního Mistrovství Čech byl pro něj obrovským úspěchem.

Nelze nepřipomenout ani doprovodný OPEN turnaj, kde si výborně počínal Jindřich Havlík, který v konkurenci 53 borců ziskem 7 bodů z 9 partií vybojoval vynikající 2. Místo, což je výrazně lepší výsledek, než ukazovaly papírové předpoklady a než sám Jindra doufal. Tento výsledek je největším jeho úspěchem v jeho dosavadní šachové kariéře