Úvodní stránka

Jitka Jánská vybojovala stříbrnou medaili na MČech

Výborně si počínala 13-ti letá klatovská šachistka Jitka Jánská, která na Mistrovství Čech mládeže v šachu vybojovala stříbrnou medaili v kategorii dívek do 16 let. Jitka pojala týdenní  šampionát, který se konal v pěkném hotelovém prostředí v Hrdoňově na břehu Lipenské přehrady, jako přípravu na blížící se Mistrovství světa ve slovinském Mariboru . Zvolila proto zvolila náročnější kategorii do 16 let, přestože věkově patří  o kategorii níže, hrálo se systémem 9 kol, dívky i chlapci dohromady, výsledky se vyhlašovaly odděleně.  Jitka získala celkem 5,5 bodu a o zlatou medaili přišla při rovnosti bodů až kvůli horšímu pomocnému hodnocení, které rozhodlo o tom, že zlato putuje zásluhou vítězné Lenky Rojíkové do Lípy. Výborný výkon Jánské je velkým příslibem nejen před již zmíněným MS, ale také pro Extraligové družstvo dorostu, kde Jitka nastupuje na 1. šachovnici nebo pro druholigové družstvo dospělých, kde dostává pravidelně příležitost a kde dosahuje vynikajících výsledků .

Na MČech působili i další šachisté Sokola Klatovy.  Hned čtyřnásobné zastoupení měl Šachklub v kategorii do 12 let, kde mezi dívkami obsadila ziskem 4,5 bodu pěkné 5. místo Maryam Amina Koucha, které při rovnosti bodů závodnic na 3.-6. utekla medaile pouze o horší pomocné hodnocení.  Zatímco pro Mařenku byl turnaj bojem o medaili, pro Janu Kohoutovou, Natálii Schwarzovou a Janu Steiningerovou šlo o 1. „velký“ turnaj s cílem získat co nejvíce zkušeností.  Mezi šestnáctiletými chlapci si solidně počínal Milan Fürbacher, který zdaleka nepatřil mezi favority, jeho konečný zisk 4,5 bodu je však příjemným překvapením.