Úvodní stránka

Tomáš Hurdzan vybojoval republikový bronz

Skvělé třetí místo a bronzovou medaili vybojoval mladý klatovský šachista Tomáš Hurdzan na Mistrovství  České republiky mládeže v kategorii chlapců do 12 let v Koutech nad Desnou. Tomáš měl výborný začátek, když zvítězil v úvodních třech kolech devítikolového turnaje a osamostatnil se na prvním místě startovního pole.  Pak sice po smolné remíze ve 4. kole následovala jediná prohra ve slibně rozehrané partii proti největšímu favoritovi Nguyen Thai Dai Vanovi z Frýdku-Místku, ale zbylé 3 remízy a jedna výhra znamenaly zisk 6 bodů, bronzovou medaili a postup na Mistrovství Evropské Unie.

Mistrem republiky se stal již zmiňovaný Nguyen Thai Dai Van se ziskem 7 bodů, před druhým Janem Miesbauerem z Písku (6,5 bodu). Tomáš předváděl po celou dobu turnaje vynikající výkony, na rozdíl od loňského roku se vyhnul výkonnostním výkyvům, své soupeřem převyšoval v přípravě zahájení, strategickém i taktickém myšlení, pouze několik nevyužitých šancí v koncovce jej připravilo o ještě lepší umístění. Tomáš svým bronzovým umístěním na této nejvýznamnější republikové akci mládeže navázal na výborné výsledky z nedávné minulosti, kdy se v roce 2011 stal jako součást týmu Mistrem republiku družstev mladších žáků a Mistrem republikyy v rapid šachu jednotlivců (2011). Jestliže bude nadále pokračovat v tréninkové píli, má díky svému talentu nejlepší předpoklady dalšího šachového růstu a dosažení ještě lepších výsledků.

V turnaji dívek do 14 let byla největší favoritkou nejlepší česká hráčka,  Jitka Jánská ze Sokola Klatovy, která chtěla navázat na loňský titul mistryně ČR. Bohužel ji letošní mistrovství nezastihlo v optimální formě, když po výborném začátku (2/2) následovala slabší střední část turnaje (1,5/4) právě proti dalším spolufavoritkám a ani závěrečný finiš (3/3) a zisk 6,5 bodu ji nezajistil lepší, než 4. místo.  Ziskem 7,5 z 9 partií s přehledem zvítězila Natálie Kaňáková z Frýdku-Místku, před stříbrnou Nelou Pýchovou z Vlašimi a Janou Kubošovou z Orlové, které stejně jako Jitka získaly 6,5 bodu, obě však měly lepší pomocné hodnocení.

V kategorii dívek do 12 let srdnatě bojovala Maryam Amina Koucha, která střídala výborné a slabší okamžiky a která se se ziskem 4,5 bodu umístila na 11. místě.  „Mařenka“ v několika partiích dosáhla výborné pozice, soupeřku zcela přehrála, bohužel však dobře rozehranou partii nedokázala dotáhnout do vítězného konce. Škoda především dvou partií na začátku turnaje a pak zápasu posledního kola proti první nasazené a celkově bronzové Karin Němcové, kde by výhra v nadějné a velice útočné laděné partii znamenala posun na 5. místo.

Celkově lze týdenní MČR v Jeseníkách hodnotit jako úspěšné, o další úspěchy se pak šachisté Sokola Klatovy mohou pokusit na červnovém MČR družstev mladších žáků, MČR družstev starších žáků, zářijovém MČR v rapid šachu a říjnovém MČech mládeže do 16 let. Ještě předtím, v polovině dubna,  se družstvo dorostu pokusí udržet extraligovou příslušnost i pro příští rok.