Úvodní stránka

Klatovský OPEN již podesáté ovládl Petr Neuman

 

Nepřetržitě 22 let patří první týden letních prázdnin oblíbenému šachovému festivalu O pohár města Klatov– Unileasing OPEN. Celkem 164 hráčů ve dvou hlavních turnajích svádělo za šachovnicí tuhé a napínavé boje bez ohledu na to, zda se bojovalo o medailové pozice či šlo zápasy ze středu nebo konce startovního pole. Jak  již bývá v Klatovech zvykem, bojovali hráči po celých 9 dní ve dvou výkonnostních skupinách, v turnaji A, kterého se zúčastnilo 58 šachistů a v B turnaji, kde v letošním roce zasedlo za šachovnice úctyhodných 106 šachových nadšenců s výrazným zastoupením mládeže. Mezi účastníky bylo možno najít mnoho borců, kteří pravidelně hrají Extraligu nebo první ligu dospělých nebo vozí medaile z nejvyšších republikových soutěží mládeže či dokonce Mistrovství Evropy. I letos se klatovský festival konal jako Přebor České obce sokolské a Župy Šumavské a kromě dvou hlavních turnajů si řada zájemců změřila síly v bohatém doprovodném programu: Turnaji v bleskovém šachu, 3 turnajů v rapid šachu (v kategoriích mládež, senioři a OPEN), bojovalo se dokonce i za pingpongovými stoly a nemohl chybět tradiční fotbalový turnaj.

 

Turnaj A – Rodenstock OPEN

 

Jen málokdo by si vsadil na to, že klatovský OPEN se stane kořistí někoho jiného než plzeňského velmistra Petra Neumana hájícího barvy Rapidu Pardubice. A skutečně se překvapení nekonalo, protože po devíti dnech vyzvedl nad hlavu a finanční cenu ve výši 10.000 Kč získal právě tento borec, který proměnil svoji patnáctou účast v Klatovech ve své jubilejní desáté vítězství a znovu potvrdil, jak mu šumavský OPEN turnaj svědčí. V posledním kole si celkové vítězství zkušeně pohlídal v partii s asi největším překvapením turnaje, Miroslavem Palkem z ŠK Líně, který do turnaje nastoupil až od druhého kola, ve kterém remizoval s klatovským Tomášem Hurdzanem, pak však předvedl málo vídaný finiš 6 vítězství v řadě, aby remízou s vítězným Neumanem ziskem 7 bodů a horším pomocným hodnocením než vítěz vybojoval nečekané, ale naprosto zasloužené stříbro. Z bronzu se radoval další z favoritů Michal Novotný z Polabin s lepším pomocným hodnocením než „bramborový“ Oldřich Vedral z Prahy. Z Klatovských hráčů se nejvíce dařilo mladému Jonáši Eretovi, který ziskem 5 bodů po pěkném výkonu vybojoval 22. místo. V soutěži družstev na vítězství dosáhlo družstvo Praha-Kobylisy před domácími Klatovy. Nejlepší ženou byla domácí Jitka Jánská, nestarším a zároveň nejvzdálenějším účastníkem turnaje byl 81-letý Juri Ljubarski z Hannoveru.


Celkové pořadí turnaje A :

Poř.

Jméno

Klub

Body

BH.

1

Neuman Petr

ŠK Rapid Pardubice

7

38

2

Palek Miroslav

ŠK Líně

7

34,5

3

Novotný Michal

2222 ŠK Polabiny

6,5

40

4

Vedral Oldřich

OAZA Praha

6,5

35,5

5

Vlasák Lukáš

Tatran Litovel

6

38,5

6

Sodoma Jan

ŠK Zikuda Turnov

6

38

7

Hausner Ivan

JOLY Lysá n. L.

6

36

8

Toman Ondřej

TJ Sokol Údlice

6

35,5

9

Rýdl Jiří

Spartak Vlašim

6

34

10

Bartoš Jan

ERA Pošt. spořitelna

5,5

38,5

 

Turnaj B – Betonové stavby OPEN

106  hráčů bojovalo v B turnaji o pohár pro vítěze, 15 finančních cen a také o řadu věcných cen pro nejlepší v mládežnických kategoriích. Zcela zaslouženě a s půlbodových odstupem před dobrovickým Janem Mejzrem a mladým Filipem Steinbauerem reprezentujícího šachový Hraničář Horní Stropnice se ze zlata a poháru pro vítěze radoval Petr Jecha z Polabin.  Jestliže v turnaji A získal ocenění nejlepšího Klatováka 14-letý Jonáš Eret, v turnaji B jej napodobil jeho 12-ti letý bratr Matouš Eret, který po výborném výkonu obsadil ziskem 6,5 bodu celkové 6. místo.  Postavení nejlepší ženy v turnaji obhájila domácí Martina Kocandová, v soutěži družstev bylo opačné pořadí než v A turnaji, když vítězné domácí družstvo v sestavě Matouš Eret, Zdeněk Sova, Pavel Hrdlica a Martina Kocandová předčilo stříbrné mužstvo z Kobylis.


Zamyšlený Matouš Eret

Celkové pořadí turnaje B :

Poř.

Jméno

Klub

Body

BH.

1

Jecha Petr

2222 ŠK Polabiny

7,5

39

2

Mejzr Jan

ŠK města Dobrovice

7

41

3

Steinbauer Filip

Hraničář H. Stropnice

7

39,5

4

Kotál Václav

Hraničář H. Stropnice

7

35

5

Zedník Zdeněk

TJ Sokol Postřekov

6,5

40

6

Eret Matouš

Sokol Klatovy

6,5

39,5

7

Hlavsa Filip

ŠACHklub Písek

6,5

37,5

8

Matějka Radek

ŠACHklub Písek

6,5

33,5

9

Kastner Jan

JOLY Lysá n. L.

6

39,5

10

Novotný David

Praha-Kobylisy

6

39,5

 

 

 

 

Přebor ČOS a župy Šumavské

Klatovský turnaj se již 19 let koná jako Přebor České obce sokolské a nejinak tomu bylo letos, kdy nejlepší sokolové z několika oddílů bojují o přebornické tituly v kategoriích muži a ženy. Letos se mezi Sokoly nejvíce dařilo domácím:


Maryam Koucha


Přebor České obce sokolské (muži) :

1

Eret Jonáš

Sokol Klatovy

5,0

A

2

Šimůnek Filip

Sokol Klatovy

4,5

A

3

Hurdzan Tomáš

Sokol Klatovy

4,5

A


Přebor České obce sokolské (ženy) :

1

Jánská Jitka

Sokol Klatovy

3,5

A

2

Kocandová Martina

Sokol Klatovy

6,0

B

3

Koucha Maryam

Sokol Klatovy

4,5

B

 

 

 

 

 


Doprovodný program

Klatovský turnaj „O pohár města Klatov – Unileasing OPEN“ to nejsou jen dva hlavní turnaje hrané v odpoledních hodinách, ale také řada doprovodných akcí. V letošním roce připravili pořadatelé pro účastníky turnaj v bleskovém šachu, turnaj v rapidu pro juniory, seniory a OPEN, a dále turnaje ve stolním tenisu a fotbalu.

Bleskový turnaj - Rekap OPEN

Velice populární bleskový turnaj hraný na 15 kol do pozdních nočních hodin se stal kořistí Jaroslava Cífky z Českých Budějovic ziskem 11,5 bodu, o půl bodu méně získal stříbrný Michal Novotný z Polabin a tachovský Jan Turner.

 

Turnaj v rapid šachu – Mintech OPEN

a)       Mládež - V juniorském turnaji zlato vybojoval Kilián Slovák (Kobylisy) s lepším pomocným hodnocením než jeho oddílový kolega Martin Kubát (oba 6,5 b). Na bronz dosáhl karlovarský Jan Špička (4 b.)

b)       Senioři - Mezi seniory se z vítězství po zisku 5,5 bodu radoval Juri Ljubarski z Hannoveru, před Václavem Truksou z Tachova (5) a klatovským odchovancem Jiří Jiráskem  (5).

c)       Open - Poprvé připravili pořadatelé pro zájemce také OPEN turnaj v rapid šachu, kde roli největšího favorita potvrdil Petr Neuman s absolutním ziskem 7 bodů před tachovským Janem Turner (5,5 bodů), pro bronz si přijel Karel Chaluš (4,5 bodu) z Letné

 


Vítězný Petr Neuman

 

 

 

Turnaj ve stolním tenise

Celkem 17 hráčů bojovalo ve skupinách systémem každý s každým, nejlepší pak postupovali do play-off. Zde největší kvality předvedl a cenu za vítězství si odnesl Josef Juřek z Plzně.

Turnaj v malé kopané

Za účasti 7 družstev se odehrál tradiční turnaj ve fotbale.  Jako každoročně byla zpestřením účast ryze dívčího družstva FC Amazonky, hrajícího podle zvláštních pravidel (dívky mohly nastoupit v jakémkoliv počtu, gól mohly dostat pouze hlavičkou a „vlastňáky“ se nepočítaly). Po vyčerpávajících bojích v úmorném vedru se z prvenství radovalo družstvo Bodického bodlo před FC Kobylisy A a Klatovy A


Vítězné fotbalové družstvo

 

 


Závěrem:

Pořadatelé věří, že klatovský OPEN turnaj bude i nadále patřit mezi nejvýznamnější šachové turnaje v České republice a že se počet účastníků v příštím roce znovu přiblíží ke dvěma stům.  Příští, již 23. Ročník, by měl být zároveň oslavou jubilea 1000 let šachu v Klatovech. Pořadatelé závěrem děkují nejen všem účastníkům, ale také všem partnerům, bez jejichž přízně by nebylo možné turnaj v této podobě uspořádat, stejně tak patří dík za podporu Plzeňskému kraji, Městu Klatovy a Městskému kulturnímu středisku, v jehož prostorách se mohla tato významná šachová akce uskutečnit.


Špička turnaje hrála na pódiu

 

 

(kn)