Úvodní stránka

Lukáš Vlasák dobyl Klatovy !!!

Na šachovém turnaji UniLeasing OPEN triumfoval Lukáš Vlasák

23. ročník šachového festivalu O pohár města Klatov – Unileasing Open po dramatickém boji poprvé ve své kariéře ovládl bývalý klatovský hráč Lukáš Vlasák. Celý festival byl součástí oslav 1000 let šachu v Klatovech, kdy podle legendy uvedené v kronice Jana Floriana Hammerschmida z roku 1699 sehrál kníže Oldřich z rodu Přemyslovců v roce 1015 s klatovským primasem Radoslavem Kurkou 3 šachové partie. Kníže v šachových partiích neuspěl, prohrál sázku, ale udělil Klatovům znak se šachovnicí a písmeny WKC (Woldřich Kníže Český). Přestože šlo pouze o legendu, je rok 1015 brán jako první zmínka o šachu v českých zemích.

Celý festival se hrál ve 2 turnajích A a B, po dobu 9 dnů v prostorách Kulturního domu Klatovy, za účasti 161 šachistů z 6 zemí, z nichž nejdále to měl do Klatov australský šachista Peter Frost. Kromě 2 hlavních turnajů a tradičních doprovodných akcí (turnaj v bleskovém šachu, v rapid šachu pro mládež, seniory i OPEN, turnaj ve fotbale a stolním tenisu) byla pro účastníky největším lákadlem návštěva legendy českého i světového šachu mezinárodního velmistra Vlastimila Horta.

Turnaj A – Rodenstock OPEN

V hlavním turnaji, kterého se zúčastnilo
61 šachistů, se po dramatickém průběhu z poháru pro vítěze a z finanční ceny 10.000 Kč radoval bývalý klatovský hráč a opora klatovského dorosteneckého družstva Lukáš Vlasák hájící barvy extraligového družstva ŠK Mahrla Praha. Lukáš získal 6,5 bodu a díky lepšímu pomocnému hodnocení za sebou udržel desetinásobného vítěze klatovského festivalu, největšího favorita, velmistra Petra Neumana. Bronz si z Klatov odváží mezinárodní mistr Jan Sodoma, který stejně jako vítěz dosáhl na 6,5 bodu. Nejlepší hráčkou A turnaje byla domácí Jitka Jánská s 5,5 body, vítězem Krajského přeboru mužů se pak stal celkově šestý Miroslav Palek z Líní s 6 body.

Turnaj B - Auto Nejdl OPEN

98  hráčů bojovalo v B turnaji o pohár pro vítěze, 15 finančních cen a také o řadu věcných cen pro nejlepší v mládežnických kategoriích. Zcela zaslouženě vyhrál s půlbodových odstupem třináctiletý Matyáš Zeman z šachového oddílu Hraničář Horní Stropnice ziskem 7,5 bodů před nasazenou jedničkou Petrem Kovářem z Dvorce a Aloisem Peříkem z Mariánských Hor. Nejlepší ženou byla domácí Martina Kocandová, nejlepším klatovským hráčem byl Václav Šimáček (5,5 bodu).

Přebor ČOS a župy Šumavské – Rekap OPEN

Klatovský turnaj se již 20 let koná jako Přebor České obce sokolské a nejinak tomu bylo letos, kdy nejlepší sokolové z několika oddílů bojují o přebornické tituly v kategoriích muži, ženy. Letos se mezi Sokoly nejvíce dařilo domácím :

Bleskový turnaj – Airweb OPEN

Velice populární bleskový turnaj hraný na 15 kol do pozdních nočních hodin se stal kořistí Vojty Straky z Litovle (12,5 bodů) před Janem Turnerem z Tachova (12 b.) a Michalem Novotným z Polabin (11 b.)

Turnaj v rapid šachu

a)       Mládež – Twin OPEN. V juniorském turnaji zlato vybojoval Kryštof Pravda z Kobylis, před Eliškou Vavřínkovou z Brna a Petrem Šprenařem z Chebu.

b)       SeniořiKinetic OPEN Mezi seniory se z vítězství radoval domácí Jaromír Novák, před Maxem Riedlem z Furthu a Jiřím Fialou z Prostějova.

c)       OpenMintech OPEN V otevřeném turnaji se z prvního místa radoval největší favorit turnaje tachovský Jan Turner před dvojicí domácích borců Filipem Šimůnkem a Jindrou Havlíkem.

Turnaj ve stolním tenise

Mezi 29 hráči největší kvality předvedl a cenu za vítězství si odnesl Michal Staník z Líní.

Turnaj v malé kopané

Za účasti 5 družstev se odehrál tradiční turnaj v malé kopané.  Hrálo se systémem každý s každým a z vítězství se radoval pražský celek  OAZA.

Vlastimil Hort v Klatovech

U příležitosti oslav 1000 let šachu v Klatovech se domácímu oddílu podařilo zajistit na poslední 3 dny turnaje návštěvu šachové legendy mezinárodního velmistra pana Vlastimila Horta.

Vlastimil Hort (nar. 12.1.1944) je československý velmistr a od roku 1985, kdy emigroval z tehdejšího komunistického Československa, německý šachový velmistr a šachový teoretik. Mezinárodním mistrem se stal roku 1962 a titul velmistra mu byl udělen roku 1965. Největšího úspěchu dosáhl Hort v mezipásmovém turnaji mistrovství světa v Manile roku 1976, kde skončil druhý a postoupil do turnaje kandidátů 1977, ve kterém v boji o postup mezi nejlepší čtyři prohrál s Borisem Spasským.

Vlastimil Hort je šestinásobným mistrem Československa, trojnásobným mistrem Spolkové republiky Německo a vítězem více než 60 mezinárodních turnajů. V letech 1960-1984 reprezentoval Vlastimil Hort Československo na jedenácti šachových olympiádách. Později se stal trenérem německého reprezentačního družstva.

U příležitosti 65. narozenin obdržel Vlastimil Hort čestnou Zlatou plaketu prezidenta republiky.

Přednáška Vlastimila Horta

V sobotu 4.července v odpoledních hodinách se uskutečnila přednáška a beseda s Vlastimilem Hortem, což přitáhlo do velkého sálu kulturního domu desítky šachových příznivců, kteří si mohli vychutnat velice zajímavou přednášku této šachové legendy. Pan Hort je nejen vynikající šachista, ale také výborný bavič a vypravěč, který dokázal svému publiku předávat své zkušenosti a zážitky takovým způsobem, že se rozhodně nikdo nenudil.

Simultánka s velmistrem Hortem

Celkem 29 šachistů usedlo za šachovnice při simultánce Vlastimila Horta, aby se pokusili mu co nejvíce vzdorovat popř. dokonce ho porazit. Celý zápas byl pro všechny účastníky a především pro velmistra nesmírně fyzicky náročný, protože trval téměř 5 hodin za obrovského vedra. Velmistr Hort nakonec dokázal porazit 17 šachistů, s 11 se rozešel smírně a pouze jeden ho dokázal porazit. Byl jím klatovský hráč Miroslav Kubát, který si jistě tento úspěch bude pamatovat na hodně dlouho. Celkové skóre 22,5 : 6,5 nepotřebuje žádné komentáře, jen dokazuje, že i ve svém pokročilém věku je Vlastimil Hort pořád extratřída.

Závěrem :

Pořadatelé věří, že klatovský festival se podaří uspořádat i v příštím roce, což bohužel není v obrovské konkurenci ostatních turnajů a s omezenými finančními prostředky vůbec jednoduché. Věří zároveň, že turnaj  bude i nadále patřit mezi nejvýznamnější šachové turnaje v České republice, a že se počet účastníků v příštím roce znovu přiblíží  ke dvěma stům.  Pořadatelé závěrem děkují nejen všem účastníkům, ale také všem partnerům, bez jejichž přízně by nebylo možné turnaj v této podobě uspořádat, stejně tak patří velký dík za podporu Městu Klatovy a Městskému kulturnímu středisku, v jehož prostorách se mohla tato významná šachová akce uskutečnit.