Úvodní stránka

Šachový Unileasing OPEN ovládl znovu velmistr Petr Neuman

Jubilejní 25. ročník oblíbeného šachového festivalu O pohár města Klatov přivítal do města pod Černou věží 199 šachistů z 8 států světa. Kromě tradičních okolních zemí měli poprvé v Klatovech zastoupení šachisté z Belgie, Skotska a určitě pro většinu účastníků byla zpestřením účast 3 hráčů z exotického Mongolska. Ti však nepřijeli do Klatov „na výlet“ neboť v hlavním turnaji bojovala sedmnáctiletá mezinárodní velmistryně Davaademberel Nomin-Erdene, která se před sedmi lety stala dokonce Mistryní světa v kategorii dívek do 10 let, v témže roce vyhrála i Mistrovství Asie a v Klatovech patřila v konkurenci mnoha silných mužských protějšků mezi hlavní favority turnaje.

Stejně jako v minulých letech se celý Unileasing OPEN hraje rozdělen na turnaj A – UNIQA Cup a turnaj B – SOPHIA Cup. Zatímco turnaj A je určen především pro silné hráče hrající často nejvyšší republikové soutěže, turnaj B láká především hráče, pro které jsou šachy zábavou, nemají nejvyšší cíle nebo naopak vzhledem k nízkému věku a tím pádem menším zkušenostem je turnaj A čeká až v následujících letech. Festival se zároveň konal jako Přebor České obce sokolské a Župy Šumavské a kromě dvou hlavních turnajů si řada zájemců změřila síly v bohatém doprovodném programu v turnaji v bleskovém šachu, v 3 turnajích v rapid šachu, bojovalo se dokonce i za pingpongovými stoly, na beachvolejbalovém hřišti a nemohl chybět ani tradiční fotbalový turnaj.

Turnaj A – UNIQA Cup

Není mnoho těch, kteří by předpokládali, že pohár pro vítěze a finanční odměnu za první místo ve výši 10.000 Kč ukořistí někdo jiný než velmistr Petr Neuman hájící barvy DP Praha. Neuman byl největším favoritem turnaje a svoji osmnáctou účast v Klatovech proměnil v již dvanácté vítězství a je skoro neuvěřitelné, že ze svých 162 partií, které během těch 18 účastí v Klatovech sehrál, se pouze jednou musel před svým soupeřem sklonit. Ze začátku to však vypadalo na drama, po 4 kolech byla na čela jako jediná s plným bodovým ziskem mongolská velmistryně Davaademberel Nomin-Erdene, právě před Neumanem. V 5. kole, v utkání pravdy však velmistr Neuman svoji soupeřku přehrál, usadil se na prvním místě a to již do konce turnaje neopustil, naopak svůj náskok na druhého v pořadí navýšil na propastných 1,5 bodu. Největším překvapením turnaje byl Martin Krutský, 18-ti letý borec z Teplic, který z pozice 39. nasazeného dokázal vybojovat stříbro a nutno podotknout, že zcela zaslouženě. Z bronz se radoval skotský hráč Andrew Burnett, čtvrtá se umístila již zmiňovaná mongolská velmistryně.V turnaji si výborně počínal klatovský talent Tomáš Hurdzan, který uzavíral první desítku se šesti body, skvělých 5 bodů vybojoval 12-ti letý Jakub Kůsa.

Velmistryně Davaademberel Nomin-Erdene
Velmistryně Davaademberel Nomin-Erdene

Celkové pořadí turnaje A :

Poř.

Jméno

Klub

Body

1

Neuman Petr

DP Praha

8,0

2

Krutský Martin

ŠK Teplice

6,5

3

Burnett Andrew

Skotsko

6,5

4

Davaademberel Nomin-Erdene

Mongolsko

6,0

5

Lacina Adolf

ČZ Strakonice

6,0

6

Miesbauer Jan

ŠACHklub Písek

6,0

7

Juřek Josef

Sokol Vyšehrad

6,0

8

Voříšek Jaroslav

Bohemians Praha

6,0

9

Weber Dirk

Německo

6,0

10

Hurdzan Tomáš

Sokol Klatovy

6,0

 

Turnaj B – SOPHIA Cup

110 hráčů bojovalo v B turnaji o pohár pro vítěze, 15 finančních cen a také o řadu věcných cen pro nejlepší v mládežnických kategoriích. Z poháru za 1. místo se nakonec překvapivě, ale zaslouženě, radoval senior Karel Cyroň z ŠK Hošťálkovice ziskem 8 bodů a lepším pomocným hodnocením než druhý Roman Soukal z Viktorie Žižkov. Třetí místo vybojoval Jan Mašek z Prahy, čtvrtý byl nejlepší klatovský hráč Václav Šimáček.
Turnaj B se vyznačoval vysokým zastoupením mládeže, což dokazuje i účast 7 klatovských hráčů, kterým ještě nebylo 10 let. Zajímavostí bylo, že cenu pro nejmladší účastníky turnaje převzala dvojčata Martin a Jan Bukvajové a vystřídala na pomyslném trůnu své oddílové kolegy, dvojčata Velkoborské. Ocenění pro nejstaršího účastníka turnaje zůstalo také „doma“ díky 83-ti letému Jaromíru Novákovi.
Nelítostný boj domácích nadějí

Celkové pořadí turnaje B :

Poř.

Jméno

Klub

Body

1

Cyroň Karel

ŠK Hošťálkovice

8,0

2

Soukal Roman

Viktoria Žižkov

8,0

3

Mašek Jan

DUKLA Praha

7,5

4

Šimáček Václav

Sokol Klatovy

6,5

5

Mička Norbert

Nový Jičín

6,5

 

Přebor ČOS– Mintech OPEN

Klatovský turnaj se již 22 let koná jako Přebor České obce sokolské a nejinak tomu bylo letos, kdy nejlepší sokolové z několika oddílů bojují o přebornické tituly v kategoriích muži a ženy. Letos se mezi Sokoly nejvíce dařilo Josefu Juřkovi z Vyšehradu před domácím Tomášem Hurdzanem a bronzovým Jiřím Kadeřábkem. Mezi ženami se z prvenství radovala Dorota Veverková ze Sokola Tábor.

Doprovodný program


Bleskový turnaj – AIRWEB OPEN

Velice populární bleskový turnaj za účasti 70 šachistů hraný na 13 kol do pozdních nočních hodin se stal kořistí největšího favorita velmistra Petra Neumana ziskem 11,5 bodu před Dirk Weberem z Německa (11 bodů) a Davidem Výprachtickým z Prahy (9 bodů).

Turnaj v rapid šachu

a) Mládež – Kolo Klatovy Cup V juniorském turnaji o vítězích rozhodovalo až pomocné hodnocení, protože hráči na 1. třech místech získali shodně 5,5 bodu. Nakonec zvítězil Matyáš Hosnedl z Českých Budějovic před Annou Vavřínkovou z Brna a Markem Janoušem z Plzně.
b) Senioři – Auto Nejdl Cup Mezi seniory se z vítězství po zisku 5,5 bodu radoval Lubomír Pokora z Habartova před Jiřím Jiráskem z Jirkova a Václavem Truksou z Tachova.
c) Restaurace na Rozhrání Cup – V Open turnaji se nejvíce dařilo Marku Pokrupovi z Košutky před největším favoritem Janem Turnerem z Tachova a mladým Kiliánem Slovákem z Kobylis. Všichni 3 hráči získali shodně 5,5 bodu, o celkovém pořadí stejně jako mezi mládeží rozhodlo až pomocné hodnocení.

Turnaj ve stolním tenise – KT Kinetic OPEN

Celkem 11 hráčů bojovalo ve skupinách systémem každý s každým, nejlepší pak postupovali do play-off. Největší kvality předvedl Jaroslav Novotný z Liberce před Michalem Jelínkem z Prahy a Davidem Hákem z Tábora.

Turnaj v malé kopané – GONG OPEN

Za účasti 7 družstev se odehrál tradiční turnaj ve fotbale. Po tuhých bojích se z vítězství radovalo družstvo Čížovi sirotci před FC 64 a OAZA Prahou.

Turnaj šampiónů Mistři 2007 vs. Mistři 2017

Jako perličku z doprovodných akcí se podařilo pořadatelům uspořádat zápas mezi družstvy mládeže, která v roce 2007 a 2017 vybojovala pro Klatovy titul mistra České republiky družstev dorostu. V zápase hraném na 2 kola v rapid šachu a 6 kol v bleskovém šachu nastoupilo družstvo Mistrů 2007 ve složení Lukáš Vlasák, Kristýna Havlíková, Tony Nguyen, Kateřina Palková, Michal Škut a Václav Jonáš, tedy kompletní základní sestava z roku 2007 proti současným mistrům 2017 hrající v sestavě: Jan Miesbauer, Jonáš Eret, Tomáš Hurdzan, Jitka Jánská, Lukáš Dolanský, Martin Simet, Lada Doležalová a Matouš Eret (současné družstvo využilo možnost střídání). Po velmi dramatickém boji, kdy se vedení v zápase přelévalo mezi oběma družstvy, se nakonec z nejtěsnější možné výhry v poměru 24,5 : 23,5 radovali současní šampióni.


Mistři 2017


Mistři 2007


Závěrem:

Pořadatelé věří, že klatovský OPEN turnaj bude i nadále patřit mezi nejvýznamnější šachové turnaje v České republice a že se počet účastníků v příštím roce znovu přiblíží ke dvěma stům. Příští, již 26. ročník se znovu bude konat počátkem prázdnin. Pořadatelé děkují nejen všem účastníkům, ale také všem partnerům, bez jejichž přízně by nebylo možné turnaj v této podobě uspořádat, stejně tak patří dík za podporu Městu Klatovy a Městskému kulturnímu středisku, v jehož prostorách se mohla tato významná šachová akce uskutečnit.