Úvodní stránka

Klatovští dorostenci úspěšně zakončili základní část extraligy mládeže

V sobotu 20.ledna jeli klatovští dorostenci do Prahy k závěrečným dvěma utkáním extraligy skupiny Západ. V Praze Kobylisích se klatovští šachisté dopoledne nejprve utkali s Karlovými Vary a odpoledne pak bojovali v důležitém zápase se Sokolem Praha-Kobylisy o tři body počítané do finálových bojů.

Na Karlovy Vary vyrukovaly Klatovy v sestavě: Jonáš Eret, Matin Simet, Lukáš Dolanský, Jakub Kůsa, Anna Tůmová, Ladislav Kubát. I v poněkud slabším složení byly Klatovy jasným favoritem utkání, což Karlovarští ještě sami umocnili absencí tří hráčů základní sestavy. První dvě partie však skončily překvapivě remízami. Zatímco Kubíka Kůsu trochu mrzelo, že ve své partii nezískal žádnou výhodu, Anička Tůmová musela vydýchat nečekaný konec do té doby jasně vyhrané partie, jelikož unáhleně popotáhla pěšcem a rázem byl na světě patový motiv, který soupeř viděl. Celý bod zaznamenal až Lukáš Dolanský. Nakonec vyhráli ještě Láďa Kubát i Martin Simet. A Jonáš Eret navrch přidal půl bodu, což dohromady znamenalo výhru Klatov 4,5 : 1,5.

Po obědě přišel na řadu souboj s Kobylisami, které dopoledne nejtěsnějším rozdílem porazily družstvo TJ Bohemians Praha, dosavadního lídra skupiny Západ. Za druhou šachovnici Klatov usedl dopoledne odpočívající Tomáš Hurdzan, a tak sestava Klatov tedy vypadala takto: Eret, Hurdzan, Simet, Dolanský, Kůsa, Tůmová. Kobylisy nastoupily v očekávané základní sestavě: Slovák, Pařízek, Brejník, Molkanov, Skýpala, Dolejš. Jako první skončila partie na třetí šachovnici, kde Martin Simet remizoval. Na ostatních šachovnicích se rozhořel tuhý boj. Klatovští na tom ale nebyli nijak zvlášť dobře, významnější výhodu nikdo z nich neměl, naopak Jonáš Eret na první šachovnici už tou dobou řešil, jak po odevzdání pěšce zachránit partii. Přijetí dalších remízových nabídek od hráčů Kobylis pro Klatovy už proto nebylo výhodné. A tentokrát se prvním klatovským hrdinou, který vydoloval důležitý celý bod, stal Kuba Kůsa, když se nezalekl nebezpečně vypadajícího postupu soupeřova pěšce a sám zaútočil na nedostatečně zabezpečenou poslední řadu, z čehož získal rozhodující materiální výhodu. Vzhledem k předtuše možné prohry Jonáše byl osud utkání nadále velmi nejasný. Tomáš Hurdzan naštěstí pečlivě propočítávanými tahy v jezdcové koncovce s pěti pěšci na obou stranách získal postupně pro sebe mírnou výhodu. Rovněž Anička Tůmová hrála ve své partii hodně aktivně. Karta se začala obracet. Napínavé utkání bylo potom rozhodnuté během několika málo minut. Soupeř Lukáše Dolanského zariskoval, Lukáš se však ve vzniklé pozici zorientoval na jedničku a rázně ukončil partii ve svůj prospěch. Anička Tůmová si mezitím připravila matový útok. A Tomáš přesvědčivě dokráčel k výhře. Klatovy najednou vedly 4,5 : 0,5 a zápas byl rozhodnut. Jen na první desce se nic nezměnilo. Jonáš Eret se stále bránil, jeho protivník Kilián Slovák držel trumfy v ruce. Stále se ale hrálo. I za další hodinu se stále hrálo. Materiál na šachovnici se zredukoval a Jonáš měl už dokonce o dva pěšce méně (V+S+3P vs. V+S+5P, přitom střelci stejnobarevní). Oba hráči samozřejmě už v časovce, takže živná půda pro nepřesnosti. Jonáš statečně bojoval, začal šikovně napadat určitá soupeřova slabší místa, po následujících výměnách se mu podařilo zvýšit naděje na remízu (V+2P vs. V+3P). Po další půlhodince už to Jonášovi na remízu opravdu vyšlo. Klatovy vítězí nečekaně vysoko 5 : 1.

Do finále soutěže, které proběhne 20.-22.dubna ve Vlachovicích, si přivezou Klatovy (vítěz skupiny Západ) 7 bodů (po třech bodech za výhry nad Libercem a Kobylisami a jeden bod za remízu s Bohemians). Vítěz skupiny Východ, družstvo 2222 ŠK Polabiny, má pro finále také 7 získaných bodů.

Konečné pořadí po kole 7 - tabulka Extraligy mládeže - Západ :

Por. Tým                               Part.    + = -   Body Skore   Výher

1.   Šachklub Sokol Klatovy        7    5 2 0    17   28½​      23

2.   TJ Bohemians Praha            7    5 1 1    16   26         23

3.   TJ Kobylisy                           7    4 2 1    14   23½​      18

4.   Desko Liberec                      7    4 1 2    13   22         17

5.   Klub Šachistů Říčany 1925  7    3 1 3    10   21         17

6.   ŠA VŠTE České Budějovice 7    2 1 4     7   21          17

7.   ŠK Karlovy Vary                   7    1 0 6     3   13½​         7

8.   PROMAT OAZA Praha         7    0 0 7     0   12½​         9

 

Konečné pořadí po kole 7 - tabulka Extraligy mládeže - Východ :

Por. Tým                              Part.    + = -   Body Skore    Výher

1.   2222 ŠK Polabiny                7    5 1 1    16   26½​       22

2.   Spartak Vlašim                    7    4 2 1    14   27           21

3.   Interchess Frýdek-Místek    7    4 1 2    13   22          17

4.   BŠŠ Frýdek-Místek             7    3 2 2    11   24           20

5.   SK Slavia Orlová                 7    2 2 3     8   22½​        15

6.   ŠK AD Jičín                         7    2 0 5     6   13             9

7.   ŠK Kuřim                             7    1 2 4     5   17           11

8.   ŠK Staré Město                   7    1 2 4     5   16           11