Úvodní stránka

Stříbro v extralize mládeže po statečném boji klatovské pětice

Ve Vlachovicích poblíž Nového Města na Moravě se od pátku 20.4.do neděle 22.4. hrálo o konečné umístění v extralize mládeže. Klatovští obhájci zlata se museli vyrovnat s nepřítomností hned několika hráčů základní sestavy, i přes tuto nepříjemnost však získali stříbrné medaile.

Klatovy si v základní časti soutěže připravily dobrou výchozí pozici ziskem 7 bodů a prvenstvím ve skupině Západ, stejný počet bodů měly pro finále v zásobě Polabiny coby vítěz skupiny Východ. Další týmy již ztrácely nejméně 3 body. Pár dní předem začaly Klatovské sužovat nemoci. Tomáš Hurdzan začal marodit první a alespoň on nakonec na finále mohl cestovat, byť ne zcela uzdraven. Zato u dalších dvou opor týmu Martina Simeta a Jonáše Ereta gradovala nemoc později a jejich stav neumožnil odjet s týmem na finále. Náhradu se za ně nepodařilo sehnat, všichni náhradníci připadající úvahu potřebovali absolvovat jiné předem smluvené mimošachové akce.

Pětice „přeživších“ - Jan Miesbauer, Tomáš Hurdzan, Lukáš Dolanský, Jakub Kůsa a Anna Tůmová měla před sebou opravdu nelehký úkol pokusit se i za této situace vybojovat medaili. V pátek naši nestačili na BŠŠ Frýdek-Místek a prohráli vysoko 1:5. Za zmínku stojí ochota hostujícího družstva výrazněji pozdržet začátek partie na třetí šachovnici, kde jsme čekali netrpělivě na příjezd Lukáše Dolanského, jehož cesta ze zahraničí se na ucpaných silnicích zkomplikovala. Shodou okolností zrovna Lukáš odvrátil hrozbu nepopulárního kanára. Do čela se vyhlouply Polabiny, ale jen o bod, protože pouze remizovaly s posledním Libercem.

Večer jsme si spolu s naším motivátorem Karlem Nováčkem řekli, že musíme zvednout hlavy a najít cestu, jak dalších utkáních uspět. Ráno na nás čekal druhý z frýdecko-místeckých týmů Interchess. Honzovi Miesbauerovi se povedlo rychle vyhrát a hned se dýchalo lépe. Tomáš Hurdzan na druhé šachovnici přidal půlku bodu a  utkání pro Klatovy rozhodli Lukáš Dolanský s Kubíkem Kůsou. Anička Tůmová, která delší dobu hrála rovinu se silnější soupeřkou, prohrála v časovce. Vítězství 3,5:2,5 znamenalo pro Klatovy obnovu průběžného vedení, neboť Polabiny překvapivě nestačily na Kobylisy a na druhé místo už vyplula z původních spodních pater tabulky BŠŠ FM.

Odpolední urputný boj s Vlašimí potom vešel do dějin našeho oddílu. Opět jsme rychle vyrovnali handicap způsobený absencí šesté šachovnice, protože Kuba Kůsa nachytal svou zkušenou soupeřku na švestkách už v raném stadiu partie. Dále to šlo však velmi ztuha. Výhoda nikde na dohled, ba spíše naopak. Honza Miesbauer na jedničce s černými figurkami nestál příliš dobře. Vedle něj bylo ještě hůře, v problémech se ocitl Tomáš Hurdzan a čekal jej tuhý boj o záchranu partie. Rozhodnuto nic nebylo, ale jak utkání vyhrát? Lukáš Dolanský jako obvykle po zahájení vytvořil na šachovnici nejasnou pozici, kterou během dalších dvou hodin dokázal krůček po krůčku vylepšovat. Anička Tůmová naopak již ztrácela půdu pod nohama, rozdíl 400 ELO bodíků v její neprospěch sám o sobě nic neznamená, ale soupeř Jakub Vojta své kvality prokázal. Vlašim šla tedy do vedení. Lukáš se naštěstí potom prosadil v časovce a vzkřísil naše naděje. Vlašimští měli objektivně stále k úspěchu blíž, protože Tomáš balancoval nad propastí. Nakonec však koncovku ubránil a do finiše předal Honzovi průběžný stav 2.5:2,5. Honza se pak stal naším hrdinou večera, svou postupně získanou mírnou výhodu v oboustranné časové tísni přetavil v rozhodující bod zápasu. Fantastická sobota znamenala již jistou medaili pro Klatovy. Přenocovali jsme dokonce na prvním místě, ale BŠŠ Frýdek-Místek byla na dostřel a měla pro neděli papírově slabšího soupeře. Polabiny zase ztratily, když jim 2 body ukradla Bohemka, a k zisku medaile musely porazit právě nás.

V neděli dopoledne nám útok na zlato nevyšel. Příprava byla důkladná jako předtím, nálada dobrá, ale štěstí, které jsme si vybrali v sobotu, už si asi chtělo, jak se říká, sednout na někoho jiného. Ze zahájení jsme neměli nic navíc, pak následovala poněkud křečovitá snaha urvat někde bod, a proto nebylo divu, že padaly hlavy na naší straně. Anička a Kubík prohráli, Tomáš a Honza brali zavděk remízou, Polabiny se radovaly z bronzu. Pouze neúnavný a nezničitelný Lukáš si došel zase pro celý bod a alespoň zkorigoval výsledek na 2:4.

BŠŠ Frýdek-Místek, byť v závěru utkání s Libercem trochu znejistěla (vyhráli nakonec pouze 3,5:2,5), si tak zajistila titul mistra republiky. Letošní rok ukázal, že i ze zadních pozic se dá rozjet až ke zlatu, chce to vyhrát vše a musí „pomoci“ výsledky ostatních a pak to najednou není nemožné.

Konečné pořadí finále A

Poř.

Družstvo

1

2

3

4

5

6

7

8

Body

Skore

Výher

1

BŠŠ Frýdek-Místek

*

5

3

3

4

14

25½

21

2

Šachklub Sokol Klatovy

1

*

2

5

3

4

13

22

18

3

2222 ŠK Polabiny

4

*

3

3

3

12

23½

19

4

Interchess Frýdek-Místek

3

*

4

4

3

11

21½

18

5

Spartak Vlašim

3

3

2

*

4

11

21½

17

6

TJ Kobylisy

1

*

3

7

17½

13

7

TJ Bohemians Praha

2

3

3

2

2

*

4

5

18½

16

8

Desko Liberec

2

3

3

3

2

*

3

18

13

 

Souběžně se hrálo také tzv. finále B, kde záchranu pro další ročník extraligy vybojovala družstva Říčany, Staré Město, Orlová, AD Jičín. Sestupují České Budějovice, Kuřim, Karlovy Vary a OAZA Praha. Sestupující týmy nahradí vítězové 4 skupin první ligy mládeže.

Druhé místo Klatov je za dané situace nesporným úspěchem. Výborná forma a čtyři body Lukáše Dolanského byly tím nejlepším základním kamenem, ale rozhodla bojovnost všech vedoucí k tomu, že v obou sobotních zápasech se nám „sešly“ výsledky partií tak, jak velí stará známá pravda, že vyhraje ten, kdo získá (aspoň) 3,5 bodu.

V celém ročníku odehrálo nejméně jednu partii hned 10 šachistů Sokola Klatovy,  králem sezony je Lukáš Dolanský 8 z 8, odehráno půl na půl na třetí a čtvrté desce. S extraligou se loučí pro dosažení věkové hranice Jonáš Eret, Martin Simet a Láďa Kubát.

Statistika jednotlivců ze všech 11 utkání letošního ročníku.

Miesbauer Jan

3,5/6

Eret Jonáš

3/7

Hurdzan Tomáš

5,5/10

Simet Martin

5/7

Eret Matouš

0/1

Dolanský Lukáš

8/8

Stinka Jakub

2/2

Kůsa Jakub

6,5/9

Tůmová Anna

3/10