Úvodní stránka

Nejistá sezóna zahájena

V sobotu 10. října se klatovští šachoví dorostenci přemístili do Nových Hradů na samém jihu republiky k odehrání úvodních 4 kol extraligy mládeže. Nad startem soutěže dlouho visel otazník z důvodu zhoršující se epidemiologické situace, nicméně akce nakonec proběhla při dodržení specifických organizačních opatřeních bez zjevných problémů.

Klatovy nastoupily k utkáním v základní sestavě, tedy ve složení: Jakub Kůsa, David Hložek, Matouš Hlavina, Michal Nechutný, Petr Flajšman a Matyáš Roubal. Pouze v prvním kole nás čekal papírově slabší soupeř, a sice Spartak Ústí nad Labem. Utkání bylo dlouho vyrovnané, ke konci však rozhodla zkušenost klatovských hráčů ruku v ruce s dost špatným hospodařením s časem na straně nováčka soutěže. Na šesté šachovnici dokonce ukončil remízovou koncovku „pád praporku“, na čtvrté zase hrubka ústeckého hráče. Klatovy zvítězily přesvědčivě 5:1, jediný bod uhrálo Ústí na páté šachovnici.

V podvečerním utkání s letos velmi silným Libercem vedeným českým supertalentem Václavem Fiňkem se ovšem karta obrátila. Na zadních dvou deskách Klatovy remizovaly, ale tento fakt spíše nahrál do not Liberce, jehož přední hráči si vedli velmi zdatně a na první, druhé a čtvrté šachovnici byli naši hráči svými protivníky postupně přehráti. Za rozhodnutého stavu 1 : 4 se statečně pokoušel o výhru ve své partii Matouš Hlavina, avšak přepjal strunu, čímž se následně i on odsoudil k nezdaru. Zrodil se tedy ranní výsledek , ale v obráceném gardu (1:5). Večer nebylo potom nijak veselo, ale chuť bojovat o nedělní body s dalšími dvěma kvalitními týmy nás neopustila.

V neděli ráno se hrálo utkání Klatovy – Unichess. Obě družstva pomýšlela na výhru a bylo to znát. Na páté desce nás potěšil výkonem a výhrou Petr Flajšman. Jenže všem třem klatovským majitelům černých kamenů se nedařilo a zmíněná Petrova výhra přišla až za stavu 0 : 2 (Michal Nechutný a Matyáš Roubal předtím už smutně dorazili na své pokoje). Bohudík bílé figurky v rukou Matouše Hlaviny soupeře válcovaly a záhy bylo už vyrovnáno. Ani David Hložek nezlomil prokletí černých figur, a tak jsme v závěru utkání zas prohrávali, tentokrát 2 : 3. Kuba Kůsa potom na 1. šachovnici musel dotahovat, měl kvalitu za pěšce, jenže jeho král vypadal dost odhaleně. Kuba naštěstí nezaváhal a jakmile ze šachovnice zmizely dámy,  nedal soupeři šanci. Dosažená remíza 3 : 3 byla pro Klatovy po průběhu utkání úlevou. Obzvlášť když ve čtvrtém kole čekaly na Klatovy favorizované Říčany.

Říčany ve svých předchozích utkáních ukázaly svou sílu. Ohrozit je představovalo podat výborný výkon, věřit ve vlastní síly a neomylně trestat chyby soupeřů. Naši hráči rozehráli utkání slibně. Zejména Matyáš Roubal na šesté desce vykročil správnou nohou, s pěšcem k dobru usiloval o výhru, která se mu rýsovala kdesi v dáli. Na opačném pólu na 1. šachovnici naopak Kuba Kůsa řešil nastalé problémy v horší pozici v tím, že partii co nejrychleji zremizoval. Říčany spoléhaly na své nejúspěšnější hráče hrající 4. a 5. šachovnici (Jáchym Němec, Jáchym Šmolík). Odolat jim nebylo v Michalových ani Petrových silách. I Klatovy měly však svou hvězdu - Matouše Hlavinu, který zvítězil na třetí desce. Zbývaly 2 partie, Matyáš Roubal i David Hložek stáli na výhru. Utkání jsme mohli tedy ještě otočit. Matyáš dokázal zlepšit svou pozici a vyhrát, David se blížil celému bodu rovněž, jenže věžovka s pěšcem více a slibnou pozicí se mu nepovedla podle představ a partie skončila smírně stejně jako celé utkání.

Klatovy nastřádaly dosud 5 bodů do tabulky po 4. odehraných kolech, to není špatný vklad do dalších bojů, které teprve ukážou, zda i letos budou Klatováci zastoupeni ve finálové skupině A.  Další osud soutěže však závisí na mnoha mimošachových okolnostech. Doufejme, se že ji podaří dohrát v plném rozsahu.

Pořadí po kole 4 - tabulka Extraligy mládeže - Západ :

Por. Tým                      Part.   + = -   Body Skore Výher

1.   Desko Liberec               3    3 0 0     9   13½   12

2.   KŠ Říčany                   3    2 1 0     7   11½    9

3.   Šachová akademie VŠTE       4    2 0 2     6   11½    9

4.   Šachklub Sokol Klatovy      4    1 2 1     5   12    10

5.   Siesta Solution Unichess    3    1 1 1     4    8½    7

6.   TJ Kobylisy                 4    1 0 3     3    9½    6

7.   ŠK Spartak DDM Ústí         3    0 0 3     0    5½    3

8.   ŠK DP Praha-PORG            0    0 0 0     0    0     0

 

Pozn. Družstvo ŠK DP Praha-PORG do Nových Hradů kvůli karanténě vůbec nedorazilo, dohrávky svých chybějících utkání absolvuje dle dohody se svými soupeři v jejich domácím prostředí.