Úvodní stránka

Klatovští se na MČR neztratili

Ve dnech 11. - 12. září se uskutečnilo v Praze v hotelu Don Giovanni Mistrovství České republiky mladších žáků v rapid šachu. Náš oddíl zde měl velké zastoupení, v kategorii děvčat do 10 let se chystala své soupeřky drtit Anežka Nová, v kategorii chlapců do 10 let nás reprezentoval David Zahálka, v chlapcích do 12 let jsme vkládali naděje do dvojčat Honzy a Martina Bukvaje a do mimo jiné bronzového medailisty z dřívějšího Mistrovství republiky Matyáše Roubala. V silně obsazeném turnaji chlapců do 14 let nás pak reprezentoval Pavel Požár.

Na turnaj jsme se vypravili o den dříve vlakem, když se nám osvědčil tento způsob dopravy z MČR družstev mladších žáků konaného nedávno na stejném místě. Vskutku, doprava vlakem nám umožnila detailně rozebrat spoustu věcí, od ambicí na turnaji po problémy českého školství. V hotelu nás uvítal portýr s kloboučkem a ve slušivé uniformě, kterého děti nazvali "sekuriťákem", po čemž jsme již tomuto elegánovi jinak neřekli. Po ubytování nás ještě čekala výborná večeře, načež jsme brzy zalehli, abychom byli další den odpočatí na těžké partie.

První den se mohlo dařit více, ale i méně, když si každý náš hráč udržel dobré naděje na stanovený cíl. Nejvíce se dařilo Matyášovi, který se s 4,5 body ze 6 usadil na medailové pozici. Anežka měla výborný start, ale pak trochu zvolnila, stále si však udržela naději na vysoké umístění. Dvojčata se usadila ve středu tabulky, ostatní se pak pohybovali níže. Na druhý den jsme tedy usínali s dobrou náladou a doufali, že by mohla cinknout i medaile.

Tuto naději nám bohužel vzalo hned ranní kolo, kde prohrála jak Anežka, tak trochu smolně i Matyáš, který se touto partií složil a zotavil se až výhrou v posledním kole. 

Matyáš nakonec skončil s 5,5 body 8., s čímž sice nebyl spokojený, ale i tak je toto umístění skvělé, navíc může hrát stejnou kategorii i příští rok. Anežce s 5 body utekla o místo první desítka. Dvojčata Honza a Martin zůstala ve středu tabulky, David s Pavlem byli na MČR nováčci a tak si vychutnali skvělou atmosféru.

S mistrovstvím jsme se rozloučili skvělým obědem a pak jsme vyrazili domů. Každý si odnesl minimálně cenné zkušenosti, které se všichni pokusí v nadcházející sezóně využít.