Úvodní stránka

Skončil další ročník série šachových turnajů Klatovská věž

Klatovská věž – šachový turnaj pro začátečníky zná již od 1. května své letošní vítěze. 1. května zasedlo v DDM Klatovy k šachovnicím tentokrát pouze 38 mladých šachistů - v kategorii MŠ celkem 9, prostřední kategorie 1.-4. tříd ZŠ byla opět nejsilněji obsazená, i když na poslední turnaj nezvykle nízkým počtem pouhých 25 hráčů, ke kterým byli připojeni pouze 4 účastníci z kategorie 5.-9.tříd. Jako pořadatelé jsme toho docela litovali, neboť pro děti bylo připraveno až 70 pěkných cen, nicméně vzhledem k velmi pěknému počasí si nejspíše ostatní děti užívaly první májový den někde venku.

Nyní k výsledkům pátého turnaje a celkovým výsledkům: kategorii mateřských škol vyhrál v posledním turnaji zcela suverénně ziskem plného počtu bodů Maxík Schmidt z MŠ Studentské v Klatovech, který tímto ještě jednou potvrdil své celkové první místo v kategorii MŠ. Na druhém, potažmo třetím místě se již s větším bodovým odstupem minulý pátek umístili Ondřej Vopalecký z MŠ Karafiátovy a Jan Wertl z MŠ Studentské v Klatovech. Ani jeden z nich však nedosáhl na medaili z celkové série, neboť tento turnaj byl v rámci Klatovské věže jejich prvním a neměli tudíž šanci dorovnat náskok ostatních dětí. Druhé místo celkově tedy v této kategorii obsadil Lukáš Kretík z Hartmanic a na třetím místě skončila Adriana Málková ze Strašic, která byla zároveň nejmladší účastnicí Klatovské věže (r.nar. 2004!).

V kategorii 5.-9.tříd zvítězil v posledním turnaji Martin Nováček z Nalžovských Hor, následovaný Davidem Dudou z Hartmanic a jinak celkovým vítězem této kategorie Janem Kvochem ze ZČE Plzeň. Zlatou medaili za celý seriál tedy obdržel již posledně jmenovaný, stříbro si odvezl přes svoji neúčast na posledním turnaji Miloš Janout z Líní a pomyslný bronz Veronika Křížová z Heřmanovy Huti.

Největší počet celkových účastníků, i když menší než loni, letos to bylo pouze 85 dětí, hrál opět v kategorii 1.-4.tříd. O tři nejlepší místa v pátém turnaji se nakonec poprali tři celkově nejlepší účastníci této kategorie. V pátém turnaji zvítězil Jiří Jindra z Heřmanovy Hutě, celkově stříbrný, který na pomocné hodnocení předstihl Milenu Novou z Hartmanic, která si svým pěkným výsledkem v posledním turnaji zajistila celkový bronz. A tentokrát třetí Marek Vácha z Klatov tímto jen celkově stvrdil zisk zlaté medaile z celého seriálu.

Poněvadž v této kategorii startoval i poměrně velký počet děvčat, celkově 28 z oněch 85 účastníků, byla vyhlášena i kategorie nejlepších děvčat. V té zvítězila v celé sérii celkově třetí Milena Nová, jen o jeden bod za ní na druhém a celkově pátém místě skončila Eva Petrová z Klatov a třetí místo opět o jeden bod posunulo na třetí místo a v kategorii 1.-4.tříd celkové sedmé místo Kateřinu Kretíkovou z Hartmanic.

Chtěla bych ještě závěrem poděkovat všem dětem a jejich rodičům za účast v turnaji, doufám ale, že se v příštím roce uvidíme v hojnějším počtu než tomu bylo letos, kdy celkově ve všech třech kategoriích startovalo pouze 119 dětí. Velký dík patří také všem, kteří se na Klatovské věži podíleli a pomáhali s její organizací, a bez nichž by se turnaj také určitě nemohl uskutečnit. A na závěr bych ještě chtěla za klatovské poděkovat DDM Klatovy, který nám každoročně umožňuje pořádat turnaj v jeho krásném prostředí.