Úvodní stránka

Nejmenší šachisté bodovali i na republice

Eva Petrová vybojovala mezi děvčaty stříbro, Tomáš Hurdzan celkově na na výborném 7. místě

Na nejvýznamnější šachovou akci nejmenších šachistů  na Mistrovství České republiky do 8 let do Vyškova zavítala trojice klatovských nadějí ve složení Tomáš Hurdzan, Eva Petrová a Maryam Koucha a také hartmanická hráčka Silvie Matičková.  Přestože po podzimních bronzových medailích z Mistrovství Čech u Tomáše a Evy byly cíle určitě nemalé, i po skončení tohoto mistrovství výsledky jasně ukázaly, že v Klatovech roste další vynikající generace šachistů.

Mistrovství bylo rozděleno do dvou dnů, první den se hrálo 6 kol, druhý den pak byly na černobílých polích na pořadu boje v závěrečných 3 kolech a vyhlášení výsledků. Výborně do přeboru vstoupil jeden z favoritů Tomáš Hurdzan, který vyhrál úvodní 4 kola a v 5. kole sahal z pozdějším vítězem Janem Chlebkem z Frýdku – Místku po vítězství. Pak se však dopustil chyby, utkání prohrál a i v následujícím 6.kole se nedokázal z této zbytečné prohry (v případě vítězství by pravděpodobně dosáhl i v absolutním pořadí na medaili) otřepat a podlehl podruhé za sebou. Druhý den v dalších 2 kolech své soupeře s přehledem přehrál, v posledním kole však nestačil na největšího favorita Matěje Půlpána z Chrudimi, ale protože měl nejlepší pomocné hodnocení ze všech 81 hráčů, obsadil skvělé 7. místo.

Svůj životní úspěch zaznamenala mezi děvčaty Eva Petrová, která po vynikajícím začátku (4/5) sice další 2 kola prohrála, čímž se naděje na medaili výrazně zmenšila, v posledních 2 kolech však zabojovala a celkovým ziskem 6 bodů z 9 partií, celkovým 16. místem a 2. mezi děvčaty vybojovala nečekanou, ale naprosto zaslouženou stříbrnou medaili.  Nestačila pouze na největší favoritku Karin Němcovou, která je další hráčkou z početné pražské šachové rodiny Němcových.

Dařilo se také harmonické Silvii Matičkové, které také dokázala 6x zvítězit a vybojovat 4. místo mezi děvčaty, medaile jí unikla pouze o pomocné hodnocení. O tom, že Silva je velkým příslibem do budoucnosti hovoří i ten fakt, že patřila mezi nejmladší a kategorii do 8 let může hrát i příští rok. Ziskem 5 bodů z 9 partií a 5. místem mezi děvčaty příjemně překvapila Maryam Koucha, protože předváděla kvalitní hru a medaile jí unikla jen „díky“ nešťastné prohře v posledním kole.

Skončené Mistrovství nelze považovat za jiné než úspěšné, na dosažených výsledcích se podílel také Michal Škut, který si na této šachové akci odbyl svoji trenérskou premiéru a „své“ děti zde po celou dobu připravoval na své soupeře nejen po šachové, ale i po psychické stránce.